Історія профспілкового руху

Своїм винекненням Профспілки зобов'язані англійським робітникам, які вирішили об'єднатися для захисту своїх прав та інтересів ще в XVIII в. Завдяки англійцям Профспілки отримали своє знамените назву (Trade-Union). Більшість тред-юніонів з 1899 було об'єднано «Загальної федерацією трейд-юніонів», найпотужнішою громадською організацією країни, яка об'єднала всіх працюючих. У 1868 році був сформований Конгрес тред-юніонів (англ. TradesUnionCongress), що є з тих пір головним координуючим органом профспілкового руху Англії. Профспілки отримали своє широке поширення по всьому світу. Так, наприклад, професійні робітничі спілки в США були організовані за типом англійських. Першим професійним об'єднанням була організація Лицарі праці, що виникла в 1869 році, проте до початку двадцятого століття прийшла в занепад, після чого на місце вийшла «Американська федерація праці» (АФТ).

У Німеччині в 1860-х роках існувало кілька типів робочих спілок: соціал-демократичні союзи (нім. Gewerkschaften); Гірш-Дункеровскіе союзи (нім. Gewerkvereine), пов'язані з партією вільнодумних; християнські (католицькі і євангельські) союзи робітників. У Франції спілки робітників отримали можливість вільно розвиватися лише при Третій республіці. Профспілки оголошувалися незалежними від будь-яких політичних партій, що означало свободу входження в них членів будь-яких партій і заняття ними посад. У перші десятиліття XX століття починають створюватися міжнародні об'єднання профспілок. Вплив профспілок виходить на міжнародний рівень. У Російській імперії до кінця XIX в. освіту робочих союзів не допускалося. Створенням першої профспілки Росія зобов'язана одеситам, які в 1875-1876 рр. створили Південноросійський союз робітників.

У 1910 році в Росії почався підйом робітничого руху і боротьба за профспілки. Але свого піку вона досягла на початку 1917 року. Не залишилося жодної професії або групи робітників за наймом, яка не прагнула б до організації своєї профспілки. Сьогодні Профспілки - це найпотужніші організації, які захищають права та інтереси працюючих і учнів у всьому світі. Історія студентського профкому та Профспілки в нашому університету налічує понад 50 років. Точна дата створення Профспілки, яка об'єднала в собі не тільки викладачів, але і студентство, не відома. Перші документальні підтвердження про існування профспілкової організації студентів датуються 1954 роком. В цей час в Харківському інституті інженерів комунального будівництва (стара назва ХНУМГ ім. О.М. Бекетова), як свідчать історичні факти була проведена профспілкова конференція студентського активу. За більш ніж 50-річну історію.

СЬОГОДНІ ПЕРВИННА ПРОФСПІЛКОВА ОРАГНІЗАЦІЯ СТУДЕНТІВ ХНУМГ ІМЕНІ О.М. БЕКЕТОВА - ЦЕ ПОТУЖНА СУЧАСНА ПРОФСПІЛКОВА ОРАГНІЗАЦІЯ, ЯКА МАЄ БІЛЬШ НІЖ 50-РІЧНИЙ ПОЗИТИВНИЙ ДОСВІД РОБОТИ, І ТРИМАЄ РУКУ НА ПУЛЬСІ СТУДЕНТСЬКОГО ЖИТТЯ.